2019

עשרת הדיברות לבחירת שותפים לפרויקט פיתוח מוצלח

מאת: אלכס סניטקובסקי, מנכ"ל Comm-IT תוכנה

 

שילוב של שותף מקצועי בפרויקט פיתוח תוכנה הפך זה מכבר לנכס חשוב ומכפיל כוח אמיתי עבור חברות רבות. החברות נעזרות בו כמקור לחדשנות, צמיחה וחסכון בעלויות.
עלי באבא, סקייפ ו-Basecamp הם רק חלק מהשמות ה"חמים" שיכולים לתת קרדיט גדול לחברות חיצוניות, שלקחו חלק פעיל בפיתוח המוצרים שלהן.

חברת Comm-IT מלווה ארגונים רבים מענפים מגוונים בעולמות הפיתוח, בין אם מדובר בפיתוח של יישום ארגוני בחברה גדולה, או בפרויקט פיתוח בחברת סטארט-אפ.

הניסיון לימד אותנו כי ההשקעה בפרויקט פיתוח תוכנה היא משמעותית מאד, שכן פרויקטי תוכנה הם חלק מרכזי מזרוע החדשנות והצמיחה של לקוחותינו. יחד עם זאת, חשוב לשים לב למספר כללים ברורים בעת שבוחרים בשותף להובלת הפרויקט, שכן בחירה לא נכונה עלולה להסתיים בבזבוז כספים, אי עמידה בלוחות זמנים, ולעיתים, כשמדובר בחברה סטארט-אפ קטנה ומוגבלת מאד במשאבים, אפילו בנפילת החברה כולה.

 

הנה, אם כן, "עשרת הדיברות" שלנו לפרויקט פיתוח מוצלח עם שותף מקצועי:

 

 1. העריכו נכונה את היקפו הכספי של הפרויקט לפני שהוא מתחיל:
  תהליך זה, שנקרא בעגה המקצועית "scoping" הוא הבסיס לתכנון הפרויקט. ישנן חברות אאוטסורסינג שנותנות הערכה גסה של היקפו הכספי של הפרויקט, חברות אחרות, דוגמת Comm-IT, מבצעות תחקיר מעמיק של scoping. ה- scoping יכול לחסוך הרבה מאד הוצאות בהמשך הפרויקט, שכן תמחיר שמבוסס על תחקיר אמיתי הוא בוודאי מדויק יותר ומונע סיכון עתידי. בנוסף, תהליך scoping אמיתי מספק גם הזדמנות לעבוד עם הצוות המקצועי ועם מנהל הפרויקט של הספק ולהכיר אותם לפני שנכנסים לפרויקט עצמו. זאת הזדמנות לברר האם יש "כימיה" ביניכם לבין הספק.

 

 1. בחרו את צוות הניהול וההיגוי של הפרויקט: פרויקט פיתוח נשען על המשולש של מנהל פרויקט, מנהל מוצר ומנהל טכנולוגי, המלווים את הפרויקט מא' ועד ת'. אנו מאמינים כי הם צריכים לפעול כאילו היו עובדים של הלקוח, מסורים לארגון של הלקוח ורואים את עצמם כחלק ממנו, למרות שהם מגיעים מהצד של הספק.

 

 1. אל תבחרו שותפים "יס-מנים": בחרו שותף מקצועי שיש לו ראייה מערכתית רבת דיסציפלינות, שיעמיד בפניכם אתגרים ויפתח נתיבים חדשניים שלא חשבתם עליהם בעצמכם. לדוגמה, לעיתים קרובות אנחנו רואים כי מנהלי פיתוח, במיוחד בחברות סטארט-אפ, מזמינים באופן אוטומטי פיתוח של אפליקציית Native ל- iOS ו-Android. מדובר בפיתוח שמייקר את הפרויקט ומאריך את לוחות הזמנים. ישנם שותפים מקצועיים שיהיו מוכנים לקבל את בקשתם לפיתוח אפליקציית Native בלי להתווכח וכך להרוויח עוד כמה שקלים בדרך, בעוד מנהל הפיתוח קורס תחת ההוצאות הכבדות. לעומת זאת, שותף שאינו "יס מן" יכול להמליץ על פיתוח אפליקציית Hybrid, אם היכולות שלה יהיו מספיק טובות למטרות המתבקשות וכך לחסוך למנהל הפיתוח כספים וזמן רבים.
  אנחנו מאמינים כי בפרויקט פיתוח אינכם זקוקים ל"רובוטים" שרק מבצעים את מה שאומרים להם, אלא צוות חכם של אנשים, המנוסים במגוון רחב של פרויקטים בתמהילים שונים, שגם יודעים לומר את דעתם ולתת הסברים
  מלומדים לעמדתם כאשר יש צורך בכך וכאשר הדבר מועיל לפרויקט ולמטרות שלו.

 

 1. סיירת מובחרת נטולת בירוקרטיה תועיל לפרויקט שלכם: ידוע לכל כי סיירת מטכ"ל היא אחת היחידות הקטנות בצה"ל, אולם התכונות הייחודיות שלה הופכות אותה לאחת המובחרות והיעילות ביותר – היא ממוקדת מטרה, גמישה וזריזה, ניחנת ביכולות גבוהות, מגיבה לשינויים ביעילות בזמן אמת ויש לה כמובן את הגב חזק של הצבא.
  הגישה של "סיירת מובחרת" היא בעלת יתרון אדיר כשזה מגיע לפרויקט פיתוח. שותף פיתוח גדול, מסורבל ומסואב לא יכול תמיד לספק את הגמישות והזריזות הדרושה בפרויקט, שכן כל סטייה וכל בקשה לשינוי ידרשו מהלכים בירוקרטיים, אישורים, דיווחי שעות מורכבים, טפסים, התחייבויות ועוד. אמנם הגב הכלכלי החזק חשוב כשבוחרים שותף לפרויקט פיתוח, אך יש לשים לב שעובדה זאת לא מפחיתה מהיכולת להגיב במהירות לשינויים בלתי צפויים ולעמוד במשימות לא שגרתיות.
  אנו מקפידים על היעדר בירוקרטיה, גמישות, זריזות ויכולות מיוחדות ולא שגרתיות שיאפשרו להביא את הלקוחות שלנו ליעד הרצוי בלוחות הזמנים האופטימליים עם תוצאות מצוינות.

 

 1. גמישות: בחרו שותף גמיש שמספק לכם את הכמות והתמהיל הנכון של המומחים המתאימים לצרכים של הפרויקט בשלבים השונים שלו. כידוע, כל פרויקט פיתוח מתאפיין בתנודתיות. יש תקופות של עומס עבודה אדיר, ותקופות אחרות פעילות מצומצמת של פיתוח. יתרה מכך, בשלבים מסוימים של הפרויקט נדרש תמהיל מסוים של עובדים ובשלבים אחרים תמהיל אחר. מכסה קבועה של מומחים מתחילת הפרויקט ועד סופו היא בזבזנית, שכן אין צורך בכל המומחים לאורך כל הפרויקט. מודל Flexible R&D שלנו מאפשר להתאים במהירות גם את מספר העובדים המתבקש וגם את התמהיל האופטימלי, ולשלם רק על שעות העבודה שבהן אתם משתמשים בזמן אמת. אנו מנהלים את תמהיל העובדים ברזולוציה של כל ספרינט, עם מספר האנשים הדרוש והמומחיות המדויקת ,וכך לחסוך כספים רבים.

 

 1. היו שותפים פעילים לאורך הפרויקט: חשוב מאד לא "לשגר ולשכוח" את הפרויקט לשותף המבצע, מצוין ככל שיהיה. אנו מקפידים לשלב את לקוחותינו כשותפים פעילים בפגישות ההתנעה, בפגישות פתיחת הספרינטים, וכן בפגישת דמו אמיתית אחת בחודש, בה אנו מראים תוצרים אמיתיים ולא רק מסמכים וסיכומי דיונים. חשוב לאפשר ללקוח לשים יד על הדופק בצמתים חשובים לאורך כל הפרויקט על מנת שהוא ירגיש בטוח שהוא מתקדם לכיוון הנכון.
  בפרויקטים בהם לקוחות אינם מגיבים כשותפים פעילים באבני הדרך החשובות, הפער בין הציפיות והתוצר הסופי יכול להגיע לעשרות אחוזים. התערבות של הלקוח בפרקי זמן קצרים במהלך הפרויקט מאפשרים לנו לשנות ולהגמיש את המוצר בקלות.

 

 1. שקיפות: גם כשהכל הולך חלק וגם כשיש בעיות ומהמורות בדרך, שקיפות היא מפתח להצלחת הפרויקט. אנו מקפידים לעדכן את הלקוח מה עובד ומה לא, מהו התקציב היומי ש"נשרף" ברמה היום-יומית, האם יש עיכובים, מהו קצב ההתקדמות, מהי איכות התוצרים וכדומה.

 

 1. חתירה לאינטרס משותף לאורך הפרויקט: מנהלי פיתוח מסוימים מרגישים שעליהם "להחזיק קצר" את שותף הפיתוח שלהם, לנהל אותו בצורה ריכוזית, אולי אפילו לא נעימה ומתנשאת, על מנת שיעמוד ביעדים בלי להתווכח, אולם גישה זאת היא שגויה מיסודה.
  פרויקט הפיתוח צריך להתנהל כאינטרס משותף שלכם ושלנו, עם יעד לסיים את הפרויקט כששני הצדדים מרוצים, איכותית וכלכלית – "win-win".

 

 1. ניטור: אנו מספקים מדדים כמותיים ואיכותיים בכל ספרינט, דוגמת יוטליזציה של העובדים, קצב התקדמות, קצב פתיחת הבאגים מול הסגירה שלהם, פערים בין הדרישה לתוצר בסוף כל ספרינט וכמובן פיצ'רים. אנו עורכים פגישת הפקת לקחים בסוף כל ספרינט, בה מנהלים את הסיכונים, עוברים על כל המדדים ולומדים כיצד לתקן טעויות וגם כיצד למנף הצלחות.

 

 1. התיחסו לעובדים החיצוניים כמו שאתם מתיחסים לעובדים שלכם: החמיאו על הצלחות, תנו קרדיט לעובדים והקפידו לפגוש אותם פנים אל פנים, זאת מחווה שתחזור אליכם פי כמה מונים בגרסאות הבאות של הפרויקט.

 

לסיכום, ניהול פרויקט פיתוח תוכנה עם שותף מקצועי חיצוני הוא מאמץ קבוצתי משותף. יותר מידי פרויקטים נכשלים ויותר מידי חברות סטארט-אפ נופלות בגלל שפרויקטי הפיתוח אינם מתבצעים על פי לוחות זמנים ועל פי תקציב או אינם מספקים את הערך המדויק שתוכננו לספק. את התמונה הזאת אפשר בהחלט לשנות על ידי עמידה על עשרת הכללים שהובאו במאמר זה.

ומילה אחרונה לסיום – אל תסתפקו במכסת מפתחים זולים מחו"ל. יש לנו בישראל את המוחות המבריקים והמחוננים ביותר בעולם בתחום הטכנולוגי, והם יושבים כאן, זמינים ומחכים שתיעזרו בהם. זאת, בשילוב עם שירות גמיש, ניהול שקוף ושיתוף פעולה מלא עם השותף המקצועי, יביא אתכם לתוצאות לא פחות ממצוינות.

<< חזרה לדף חדשות

img